Постинг
20.03 08:40 -
Тарифите на Тръмп, анализирани от класова гледна точка
От Чарлз Андрюс*
Ключът към капиталистическата икономика е състоянието на нейното натрупване на капитал. Това важи по-специално за разбирането на тарифите.
— Митата на САЩ бяха успешни в края на 19 век. Натрупването на капитал беше енергично и тарифната защита помогна за развитието на местната индустрия.
— Тарифите на Смут-Хоули от 1930 г. със сигурност не помогнаха, когато бумът от 20-те години вече се беше сринал в дълбока депресия. Капитализмът не може да избегне закона за падащата норма на печалба; бумът се превръща в крах.
— Сега тарифите на Тръмп влошават нещата за работниците. Непосредствената последица е по-високите цени. На теория би могло да има и положително въздействие, ако митата върху продуктите с евтин труд от Китай, Мексико, Виетнам, Индия и т.н. стимулират капиталовите инвестиции в местното производство. Това е мираж. Разлагащият се капитал преследва все по-ниски заплати или се надпреварва за технологична ниша, която може да монополизира. Капиталът не вижда повече печалби от инвестиции в добри работни места и покачващ се стандарт на живот на работниците в САЩ.
Робърт Кутнер, немарксист, но про-работнически икономист, вижда фактите:
„[Митата върху Канада, Мексико и Китай] ще повишат до известна степен потребителските и производствените цени.“
„Изострянето на въздействието на тарифите върху Канада и Мексико е интегрираният характер на северноамериканското производство след НАФТА… скромна автомобилна част (бутало) прeминава шест различни гранични пункта, докато преминава през няколко етапа на производство в САЩ, Канада и Мексико… как, за бога, налагате тарифи на всеки граничен пункт, без да забавяте производствената верига?“
„Индексът на потребителското доверие на Conference Board за февруари... падна за трети пореден месец, отбелязвайки най-големия месечен спад от август 2021 г. ... Потребителските разходи в САЩ спаднаха с 0,2 процента през януари - първият месечен спад от март 2023 г.“ (откъси)
Противоположно на марксисткия анализ е разсъждението на детето за United Auto Workers – приветстващ тарифите на Тръмп. Ръководството на профсъюза, оглавявано от Шон Фейн, наскоро заяви: "Тарифите са мощен инструмент в набора от инструменти за премахване на несправедливостта на антиработническите търговски споразумения. Радваме се да видим американски президент да предприема агресивни действия за прекратяване на катастрофата на свободната търговия, която падна като бомба върху работническата класа."
Свободната търговия и изнасянето на производство в страни с ниски заплати наистина са катастрофа. Така че изявлението на UAW продължава: „Но ако корпоративна Америка избере да вдигне цените на американския потребител или да атакува американския работник, защото те не искат да плащат своя справедлив дял, корпоративна Америка носи вината за това решение... Искаме да видим корпоративна Америка, от автомобилната индустрия и извън нея, да се ангажира отново с работническата класа.“
Фейн заплашва автомобилните босове с безпокойство в душите им. Те ще „поемат вината“, ако не „платят своя справедлив дял“. Шефовете на автомобилите сигурно се смеят в техните офиси, докато UAW храни илюзии на своите членове и работници като цяло.
Тръмп обърна ли внимание на похвалата на UAW? Само часове след публикуването на изявлението на профсъюза, Тръмп освободи колите и камионите за един месец от 25% увеличение на митата за Канада и Мексико.
Търговията след капитализма
Какво ще може да направи един режим на работническата класа веднага след революционното сваляне на капитализма в САЩ? Ще продължим да търгуваме с чуждестранни капиталисти, ако е необходимо, но държавният контрол ще осигури баланса между вноса и износа. Вносът ще бъде на необходимите суровини и храни. Няма да станем зависими от стоки, произведени от експлоатиран евтин труд. Ще трябва да разработим алтернативни продукти и да намерим нови методи за задоволяване на нуждите си, защото капиталистическите сили ще се опитат да ни удушат.
Няма да се налага да се тревожим дали инвестициите са енергични или бавни. Планираната социалистическа икономика разпределя общите инвестиции, така че нашата икономика да се разширява по балансиран начин, с пълна заетост на всички нас, за да произвеждаме това, от което се нуждаем, а не това, което носи на капиталистите добра печалба.
Една от причините Тръмп да спечели изборите през 2024 г. е, че работниците са претърпели покачване на цените по-бързо от заплатите през годините на Байдън. Сега Тръмп влошава нещата с глупавите си мита, а Мъск замахва с чук срещу всяка програма, която предоставя известно облекчение на работещите хора.
Няма връщане назад към едни по-добри капиталистически САЩ, единственият път е напред към свалянето на капитализма и към социалистическо-комунистическия път. Ангажирайте се, изучавайте, организирайте, действайте!
* Чарлз Андрюс е автор на The Hollow Colossus и други книги.
newworker.us


Няма коментари
Търсене
За този блог

Гласове: 559